Strona Główna arrow Kwiaty arrow Ciemiernik
Ciemiernik

łac.  Helleborus

Ciekawa bylina, która jako jedna z bardzo niewielu zaczyna kwitnąć w środku zimy i kwitnie aż do wiosny. Podczas zim z niewielkimi opadami śniegu ciemiernik kwitnie ponad śniegiem, jeśli natomiast zakwitnie pod nim, topniejący śnieg i pierwsze dni wiosny ukazują kwiaty w pełni. Ciemierniki występują w różnych wariantach kolorystycznych.

Okres kwitnienia: od połowy zimy (mniej więcej zakwita w środku grudnia) do marca/kwietnia, jednak nawet po kwitnieniu jego kwiaty i liście wyglądają bardzo ciekawie.

Stanowisko: ciepłe i osłonięte od wiatrów, najlepiej rośnie w otoczeniu krzewów. Mój z powodzeniem od kilku lat rośnie w cieniu dużego bukszpana.

Pielęgnacja: nie wymaga specjalnej pielęgnacji, raz w roku nawozimy ciemierniki nawozem wieloskładnikowym, lubi żyzną glebę i umiarkowaną wilgotność, bardzo źle znosi przesadzanie, więc najlepiej go nie ruszać bez potrzeby. Przesadzanie zawsze musi odchorować, nawet do kilku tygodni.

Rozmnażanie: przez podział z kępy w maju/czerwcu, niedługo po kwitnieniu lub jesienią, we wrześniu, kiedy zazielenią się już młode liście. Młoda sadzonka musi mieć dwa - trzy pączki i przynajmniej trzy liście. Sadzimy je do doniczek, do gruntu, na miejsce stałe, wysadzamy po roku. Podczas uprawy młodych roślin nie można dopuścić do przeschnięcia ziemi w doniczce.

Ciekawostki: każda z części rośliny jest silnie trująca, również sok, dlatego wszelkie prace przy ciemiernikach polecam wykonywać w rękawiczkach ogrodowych (sok potrafi podrażnić skórę).