Strona Główna arrow Kwiaty arrow Bratki
Bratki

łac.  Viola x wittrockiana

Jedne z najpopularniejszych kwiatów, które w sklepach ukazują się już w połowie marca. Generalnie są to rośliny dwuletnie, ale jeśli posadzimy je w ogrodzie, to po przekwitnieniu rozsieją się nam nasiona i wiosną młode rośliny wyrosną na nowo. Różnorodność kolorów sprawia, że są to bardzo lubiane i wdzięczne kwiaty.

Okres kwitnienia: od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Stanowisko: każde poza głębokim cieniem.

Pielęgnacja: nie wymagają specjalnej pielęgnacji, rosną właściwie w każdej ziemi o umiarkowanej wilgotności, nie wymagają szczególnego nawożenia, wystarczy od czasu do czasu podlać zwykłym nawozem dla roślin zielonych lub kwitnących. Bratki sadzimy bezpośrednio w ogrodzie lub w skrzynkach balkonowych, gazonach, donicach, etc. Czują się dobrze właściwie wszędzie.

Rozmnażanie: z nasion wysiewanych wiosną lub jesienią. Osobiście wysiewam nasiona pod koniec marca do skrzynki, a potem pikuję i sadzę w ogrodzie. Samosiejki z zeszłego roku przesadzam w inne miejsca ogrodu, w ten sposób mam różnokolorowe bratki od wiosny do jesieni. W sklepach kupić można gotowe do posadzenia kwiaty oraz nasiona w wielu odmianach i barwach.

Ciekawostki: polecam czarne bratki, które pięknie komponują się na rabatach z kolorowymi kwiatami. Odmiana czarna ma kwiaty ciemnogranatowe, ciemnofioletowe lub czarne.