Strona Główna arrow Rośliny tarasowe arrow Datura (bieluń)
Datura (bieluń)

łac. Datura arborea

Wymagająca, ale za to piękna roślina, nadająca się do hodowania zarówno w gruncie, jak i w dużych donicach.

Okres kwitnienia: od lipca do pierwszych przymrozków.

Stanowisko: każde poza ostrym i bezpośrednim słońcem i możliwie jak najbardziej osłonięte od wiatru.

Pielęgnacja: dość złożona, ale za dobrą opiekę datury odwdzięczają się obfitym i długim kwitnieniem. W okresie wzrostu rośliny mocno podlewamy i nawozimy, w upały datury należy podlewać nawet dwa razy dziennie. Brak wody roślina sygnalizuje zwiędłymi liśćmi, a jesli kwitnie, potrafi nawet zrzucać kwiaty. Mimo swojego ogromnego upodobania do wody, datury nie lubią mieć tzw. "mokrych nóg", czyli stać w wodzie. Jeśli mają podstawkę, nadmiar wody należy wylać po godzinie. Datury są bardzo żarłoczne, nawozimy je nawozem do datur lub innym (może być nawóz do roślin balkonowych), ale wtedy dajemy dwukrotnie wyższą dawkę nawozu niż zaleca producent. datury są bardzo wrażliwe na mróz i już małe przymrozki moga być dla nich szkodliwe, dlatego zanim nadejdą, należy rośliny zabrać do domu. Jeżeli hodujemy je w donicach, zabieramy do domu całe donice, jeśli trzymamy rośliny w gruncie, trzeba je przesadzić do donic i wtedy zabrać. Na tym etapie rośliny przycinamy. Każdy pęd tniemy o 2/3, młodsze o 1/3. Niektórzy hodowcy przycinają rośliny również przy ziemi, zostawiając tylko główny konar. Na wiosnę roślina wypuści pędy, ale będzie kwitła później niż te, które nie były tak radykalnie cięte. Zimą podlewanie datur ograniczamy, ale nie dopuszczamy do wyschnięcia podłoża, nawożenie odstawiamy zupełnie. Wiosną, kiedy rośliny zaczną puszczać liście, zaczynamy je hartować. W ciepłe dni możemy wystawiać je na dwór na kilka godzin lub na ciepły taras, czy werandę, na noc zabieramy do domu. Dopiero po 15 maja możemy wystawić datury docelowo na dwór. Zaczynamy mocniej podlewać i od razu nawozić. Brak składników odżywczych (czyli zbyt mało nawozu) rośliny sygnalizują żółknięciem liści. Brak potrzebnych składników roślina przypłaci zrzucaniem liści kosztem kwiatów, co bardzo ujmuje jej urody.

Rozmnażanie: z sadzonek, bardzo proste. Po jesiennym cięciu zostawiamy mocne pędy, wstawiamy do słoika z wodą i czekamy aż roślina puści korzenie. Trwać to może dość długo, bo nawet kilka-, kilkanaście tygodni. Pędy z korzeniami sadzimy do ziemi z dobrym drenażem i wiosną hartujemy jak dorosłe. Wiekszość hodowców poleca rozmnażanie datur wyłacznie z sadzonek wierzchołkowych, ale z doświadczenia wiem, że ze środkowych również udają się mocne i piękne rośliny.

Ciekawostki: datury jednoroczne (których nie zimujemy) mają kwiaty skierowane ku górze, wieloletnie w dół. Należy również pamiętać, że każda część rośliny (korzeń, łodyga, liście, kwiaty) są mocno trujące i po pracy przy nich należy umyć ręce.