Strona Główna arrow Rośliny tarasowe arrow Fuksje (ułanki)
Fuksje (ułanki)

łac. Fuchsia

Bardzo ozdobne, zwłaszcza w okresie kwitnienia, spotykane w wielu odmianach i kolorach, obficie i pięknie kwinące przez bardzo długi okres czasu. Popularne nie tylko ze względu na swą urodę, ale również przez prostotę hodowli. Wytwarzają kwiaty pojedyncze, półpełne oraz pełne, w kolorach białych, różowym, czerwonym i fioletowym oraz we wszystkich ich odcieniach.

Okres kwitnienia: od czerwca do pierwszych przymrozków.

Stanowisko: półcieniste lub słoneczne.

Pielęgnacja: w marcu rośliny, które zimujemy w domu, dobrze jest przyciąć. Ścinamy wszystkie pędy, które rośliny puściły zimą. Na dwór fuksje możemy wystawić dopiero po 15 maja, kiedy miną nocne przymrozki. Warto je przedtem hartować, czyli w ciepłe dni wystawiać na dwór na kilka godzin, by na noc jeszcze zabrać je jeszcze do domu. W miejsca docelowe najlepiej przenieśc rośliny w pochmurne dni, wtedy lepiej się aklimatyzują, jednak nie jest to warunkiem koniecznym. Fuksje, zwłąszcza w okresie kwitnieniea, wymagają wilgotnego podłoża (podlewamy je obficie) oraz cotygodniowego nawożenia nawozami dla roślin balkonowych lub przeznaczonymi właśnie dla fuksji. Obrywanie suchych, przekwitniętych kwiatów, sprzyja obfitszemu kwitnieniu i dobrze wpływa na stan roślin. Na brak wody rośliny reagują zwisaniem liści, w upały należy je podlewać nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Idealnym miejscem dla fuksji jest zaciszny kąt, osłonięty od wiatru, ponieważ są one dość delikatne, o kruchych gałązkach. Przed pierwszymi przymrozkami zabieramy rośliny do domu, przycinamy wszystkie pędy (ponieważ fuksja zrzuca na zime liście, można śmiało i bez obaw ściąć wszystkie pędy wraz z kwiatami) i zimujemy aż do następnego sezonu, ograniczając podlewanie (ale pilnując, by podłoże nie wyschło zupełnie). Rośliny nawozimy od marca do września.

Rozmnażanie: proste, z sadzonek. Mogą to być sadzonki pobrane wiosną lub jesienią, podczas regularnego cięcia roślin. Trzeba tylko pamiętać, że wiosenne sadzonki zakwitną później od pobranych jesienią. Na sadzonki nadają się lekko zdrewniałe gałązki o długości ok. 10cm, którym obrywamy spodnie liście (dobrze, jak sadzonka ma 2-3 oczka), zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do ziemi. Zimujemy, jak pozostałe. Można pouszczykiwać młodym wierzchołki, aby ładniej się rozrosły. Wiosną obcinamy wątłe, świeże gałązki i wystawiamy rośliny na dwór, jak opisałam w "pielęgnacji". Rośliny zrobione z jesiennych sadzonek zakwitną w tym samym czasie, co rośliny dorosłe, z wiosennych miesiąc lub półtora później.

Ciekawostki: fuksje można również z powodzeniem uprawiać w donicach w domu.