Strona Główna arrow Rośliny tarasowe arrow Pelargonie
Pelargonie

 

łac. Pellargonium

Bardzo popularne rośliny wieloletnie, o bogatej palecie barw (białe, różowe, łososiowe, czerwone, liliowe, purpurowe, mieszane), ze względu na łatwość hodowli często spotykane u nas w domach. Szybko i mocno rosną, odmiany pienne pięknie prezentują się w skrzynkach balkonowych, wielkokwiatowe przyciągają wzrok bogactwem ogromnych kwiatów.

Okres kwitnienia: od wiosny do pierwszych przymrozków, a w domu nawet cały rok.

Stanowisko: każde poza głębokim cieniem.

Pielęgnacja: pelargonie wymagają stale wilgotnego podłoża oraz nawożenia w okresie od marca do września (jeśli nadal kwitną, to dłużej). Na zimę należy kwiaty zabrać do domu, ponieważ nie są odporne na mróz. Po zabraniu do domu rośliny mocno przycinamy (przy głównym pędzie) i stawiamy w zacisznym miejscu. Podlewamy skromnie, tak, by bryła korzeniowa nie wyschła i nie nawozimy. Wystawiamy na dwór w kwietniu lub maju, kiedy temperatura powietrza się ustabilizuje i miną nocne przymrozki. od razu zaczynamy obficiej podlewać i nawozić (raz w tygodniu nawozami przeznaczonymi do roślin balkonowych lub specjalnie dla pelargonii). Kwiaty doskonale znoszą pełne słońca, ale w upały należy je mocno podlwać, nigdy nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. Przekwitnięte baldachimy kwiatów wyłamujemy, pobudzając roślinę do obfitego kwitnienia.

Rozmnażanie: z sadzonek wierzchołkowych wiosną lub jesienią. najprościej jest robić sadzonki z pędów, które obcinamy jesienią po zabraniu roślin do domu. Mocne pędy zanurzamy w ukorzeniaczu (do kupienia w sklepach ogrodniczych i marketach), po czym sadzimy, mocno dociskając ziemię. Podlewamy i zimujemy aż do momentu, kiedy rośliny będzie można wystawić wiosną na powietrze.

Ciekawostki: pięknie prezentują się też pelargonie bluszczolistne, mające grubsze, sztywne liście i opadające w dół pędy.