Strona Główna arrow Rośliny tarasowe arrow Surfinie (petunie kaskadowe)
Surfinie (petunie kaskadowe)
 

łac. ???

Bardzo obficie kwitnące przez całe lato, o małych wymaganiach pielęgnacyjnych, a przy tym ozdabiające każdy balkon, czy taras. Dostępne w kolorach białym, różowym, czerwonym, fioletowym, purpurowym oraz w różnych odcieniach tych barw. Niektóre surfinie pięknie pachną, zwłaszcza wieczorem, są odmiany o pędach zwisających, a także rosnących do góry.

Okres kwitnienia: od wiosny do pierwszych przymrozków.

Stanowisko: każde, zwłaszcza słoneczne.

Pielęgnacja: lubią dużo wody i cotygodniowe nawożenie nawozami przeznaczonymi dla roślin balkonowych oraz specjalnie dla surfinii. Usuwanie przekwitniętych kwiatów pobudza rośliny do obfitego kwitnienia oraz dobrze wpływa na jej wygląd. Surfinii nie należy sadzić zbyt gęsto, ponieważ mocno się rozrasta, jej pędy mogą sięgać nawet do 1-2m. Ponieważ wszystkie petunie są bardzo wrażliwe na brak wody, należy je podlewać nie tylko bardzo obficie, ale w upały nawet 2-3 razy dziennie, aby podłoże nigdy nie wyschło. Również w dni pochmurne i deszczowe, nalezy upewnić się, czy rośliny mają wigotną ziemię. Zaniedbanie podlewania będzie skutkowało zwiędnięciem i zrzuceniem kwiatów i zatrzymaniem kwitnienia.

Rozmnażanie: niestety trudne i rzadko kiedy się udaje. Lepiej zakupić nowe rośliny wiosną, po ustąpieniu przymrozków. Możliwe jest rozmnażanie z nasion, ale rośliny uzyskane tą metodą, nie mają cech kaskadowych i rosną tylko w górę. Petunie rozmnaża się w specjalnych laboratoriach, metodą "in vitro", dzięki której powtarzane są w młodych roślinach wszystkie cechy rośliny macierzystej.