Strona Główna arrow Rośliny doniczkowe arrow Eschynantus
Eschynantus
 
  łac.  Aeschynanthus

 

Bardzo ozdobna roślina o mocno zielonych liściach, obficie kwitnąca, o ciekawie wyglądających kwiatach zebranych w pęczki. Nie jest najłatwiejsza w uprawie, ale warto poświęcić jej czas, chćby z tego względu, że kwitnie bardzo długo.

Okres kwitnienia: o końca lipca do grudnia (niektóre gatunki w dobrych warunkach potrafią kwitnąć nawet do końca lutego).

Stanowisko: zawsze jasne, choć nie bezpośrednio na słońcu. Lubi ciepło.

Pielęgnacja: podlewamy oszczędnie, pilnując, by ziemia nigdy nie wyschła, a nadmiar wody z podstawki usuwamy po pół godzinie. Lubi zraszanie (ale nie gdy kwitnie). Zasilamy nawozem dla roślin zielonych od końca marca do końca sierpnia, by kwiat nabrał sił do wytworzenia kwiatów. Przestajemy nawozić, gdy zakwitną pierwsze kwiaty.

Rozmnażanie: rozmnażamy tnąc sadzonki wierzchołkowe tak, by każda miała minimum trzy oczka. Obrywamy dolne liście i wstawiamy pędy do wody. Czekamy aż wypuszczą korzenie (czasami trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, trzeba się uzbroić w cierpliwość). Sadzimy do doniczek wypełnionych keramzytem i ziemią doniczkową. Obficie podlewamy. Na ogół ukorzeniają się i przyjmują bez większych problemów. Nie wolno ciąć gałązek z kwiatami, dlatego rozmnażmy eschynantusy późną wiosną lub wczesnym latem, kiedy roślina silnie rośnie.

Ciekawostki: nie przycinane pędy będą rosły coraz dłuższe, więc roślina z powodzeniem może być uprawiana jako wisząco-pnąca. Warto odmładzać eschynantusy raz na 3-4 lata, czyli ciąć rośliny i zostawiać sobie młode, gdyż po paru latach kwiaty robią się brzydsze.