Strona Główna arrow Kwiaty arrow Powojniki
Powojniki

  łac. Clematis

Bardzo ozdobne pnącza, latem bogato i cudnie obsypane kwiatami we wszystkich możliwych kolorach. Niezbyt łatwe w uprawie, ale przy odrobinie uwagi i paru zabiegach pielegnacyjnych, będziemy się cieszyć pięknymi kwiatami przez całe lato i jesień, aż do pierwszych przymrozków.

Okres kwitnienia: lipiec - październik (zależnie od odmiany).

Stanowisko: półcieniste i zacienione.

Pielęgnacja: ziemię wokół bryły korzeniowej warto jest obsypać korą lub obłożyć gałązkami świerkowymi, ale nie wysychała. Kora i świerk powstrzymają również ślimaki i chwasty. Powojniki podlewamy w miarę potrzeby, kiedy ziemia trochę przechnie tak, by nigdy nie wyschła zupełnie. Podlewamy sporymi partiami wody, upewniając się, że wsiąknie w podłoże i nie rozleje się zanadto poza zasięg rośliny. Powojniki są odporne na mróz, jednak młode rośliny warto na zimę okryć korą lub sychymi liśćmi, zwłaszcza ich korzenie. Starsze powojniki okrywamy, jeśli zimy są wyjątkowo mroźne i wietrzne. Można też oczywiście przykrywać ziemię wokół rośliny u starszych i młodszych odmia, niezależnie od zimy i mrozu. Cięcie przeprowadzamy wiosną, słabsze bądź silniejsze, w zależności od gatunku powojniki. UWAGA: są gatunki kwitnące na starych pędach - tych nie przycinamy w ogóle. Ogólnie tnie się roślinę nad dwoma nabrzmiałymi pąkami. Wycinamy również wszystkie gałęzie uszkodzone, suche bądź w inny sposób zniszczone.

Rozmnażanie: z nasion, przez odkłady (długotrwałe) lub przez drewniałe sadzonki zanurzone w ukorzeniaczu (koniecznie z węzłami), wtykamy gałązkę do ziemi aż po sam węzeł i przysypujemy ziemią. Najlepiej rozmnażać powojniki wiosną lub wczesnym latem (kwiecień - maj).